چهارشنبه سوری صورتی

 

دوستای صورتی خوبم سلام   

 

می دونید که امروز چهارشنبه سوریه ، مردم همیشه آخرین سه شنبه ی سال رو جشن می گیرند و شادی می کنند.بابام میگه این یه جشن قدیمیه که ایرانیا با روشن کردن آتیش و پریدن از روی اون به استقبال بهار می رند.مامانم میگه وقتی که هم سن و سال من بوده روزای چهارشنبه سوری آتیش روشن میکردند و از روش می پریدند  و این شعرو می خوندند:

 

          زردی من از تو                  سرخی تو از من

 

مامانم خیلی چیزای دیگه هم تعریف میکنه اما یکی از اونا برای من خیلی جالبه و اون مراسم قاشق زنیه یعنی یه دختر یا پسری کاسه و قاشقی بر میداره وچادر به سر میکنه و میره در خونه ی همسایه ها و با قاشق روی کاسه می زنه تا   اینکه صاحبخونه هدیه ای به اون بده.

راستی که اون موقع ها چه برنامه های قشنگی داشتند . اما حالا چی؟ همش ترقه  که هوارو آلوده میکنه و آدم نمیتونه راحت نفس بکشه و از اون بدتر آلودگی صوتی با اون صداهای وحشتناک.

 مثلا دیروز که با بابام رفته بودیم قدم بزنیم  یه آقایی ترقه ای تو پیاده روانداخت درست همون موقع آقا و خانمی رد می شدند ، خانومه یه بچه کوچولویی بغلش بود که با صدای انفجار ترقه بچه خیلی ترسید و شروع به گریه کرد. دلم خیلی به حال اون بچه سوخت.  آخه چرا بعضیا به خودشون حق می دن مردمو ناراحت کنند؟ 

دوستای صورتی خوبم

 

ازتون خواهش می کنم از وسایل خطرناک استفاده نکنید ، مراعات بچه های کوچولو و مامان بزرگا و بابا بزرگا رو بکنید و دیگه اینکه  با خاموش کردن  آتیش و جمع  کردن  چیزهایی  که  تو این  جشن  روی  زمین ریخته  میشه  محیط زیست خودتون رو از آلودگی حفظ کنید.

 

چهارشنبه سوری صورتی خوبی داشته باشید

 

 

 

 

/ 9 نظر / 16 بازدید
مژگان

سلام نیکتا جون...خوبی؟؟؟ من تازه همین الان باهات آشنا شدم...ماشاا...به تو.. عزیزم شاد باشی ومثل همیشه موفق... سال نو هم پیشاپیش مبارک.. چهار شنبه سوریتم مثل خودت صورتی باشه...[ماچ][گل]

ساره

[نیشخند]

مریم از کانادا

نیکتا جان سلام[گل] مامان من هم برام همین تعریفها را کرده. خوش به حال اون وقتها.[متفکر] کاش ما هم اون وقتها بودیم[قهقهه]صفا میکردیم و حالا هم کلی بزرگتر بودیم.[قهقهه][چشمک] در مورد حفظ محیط زیست هم با تو موافقم.[ماچ]

فرزاد حسنی

سلام /آفرین امیدوارم بقیه بچه ها هم توصیه هاتو جدی بگیرند.موفق باشی

شادی

گل صورتی خوشگلم ، خیلی قشنگ مینویسی. موفق باشی.[هورا]

مهرانا

سلام من که 4 شنبه سوری بیرون نرفتم از خونه!! حیف که کارای قشنگ قدیمی رو فراموش میکنیم

4shanbeh soraty porrang

man atish giram nayamad chand ta shaam roshan kardam az rosh paridam bad ham fotesh kardam.eid va bahareton ham mobarak basheh.

مهدی

از امروز چهارشنبه ها صورتی شد.