چرا باید پارک بریم ؟ بازیافت یعنی چی ؟

سلا به دوستای خوب صورتیم

من تو این نوشته می خوام دو تا پرسش رو بگم و بعد تا جایی که می دونم به اونها جواب بدم. از شما بچه ها و بزرگترها هم می خوام اگر دوست دارین به این سئوال ها جواب بدید و به من بگید با حرف من موافق هستید یا نه ؟

 

چرا باید پارک بریم ؟

بچه ها می دونید چرا اینو پرسیدم . تو این نوشته می خوام با پدرها و مادرها و بزرگترهامون صحبت کنم. می خوام بهشون بگم به چه دلیلی باید ما کوچولوها رو مرتب به پارک ببرن . می دونید بچه ها ما تو تهران تو یک آپارتمان زندگی می کنیم . فکر کنم خونه خیلی از دوستان خوبم هم مثل ما باشه . خوب تو اینجا که ما نمی تونیم بازی کنیم تا می خواییم تکون بخوریم ممکنه بزنیم یه چیزی رو بشکونیم اونوقت هم خودمون ناراحت میشیم و هم باعث ناراحتی بزرگترهامون میشیم ، اما وقتی که بابزرگترها پارک میریم کلی می تونیم بدون نگرانی بازی کنیم و خوشحال بشیم .تازه وقتی که پارک میریم چون هوای اونجا هم خوب و تمیزه احساس خوبی داریم . بهترین روزهای من روزهایی است که با مامان و بابا میریم پارک .اونا دوتایی پیاده روی می کنن و من بازی می کنم . وقتی که برمی گردیم هممون حالمون خوبه .

من امیدوارم که روزی برسه که شهرداری تو هر محلی یه پارک خوب بسازه تا همه بچه ها بتونن از هوای خوب پارک استفاده کنن. البته الان هم خیلی پارک داریم تو شهرمون . دست همه اونهایی که تو شهرداری کار میکنن درد نکنه .

شاید باورتون نشه روزهای که پارک میرم شبهاش خوب می خوابم و فرداش بعد از خوردن یه صبحونه عالی با انرژی زیاد به درسهام می رسم .

 

زباله هارو چیکار کنیم ؟

بچه ها تا به حال فکر کردید زباله هایی که تو خونه داریم و هر شب اونا رو بیرون می زاریم چیکار می کنن . من یه شب دیدم که یه ماشین کامیون اومد و چند تا از آقاهای زحمت کش شهرداری با اون لباس های خوشگل نارنجیشون زباله ها رو بردن . خانم معلم به ما گفته همه زباله ها رو می برن یه جایی بیرون شهر . خوب اگه این همه زباله روی هم جمع بشه چی میشه ؟چند سال که بگذره می دونید چقدر زباله داریم . خانم معلم به ما گفت که خیلی از زباله های ما ممکنه که جاهای دیگه به کار بیاد و بشه دوباره ازش استفاده کرد . به همین خاطر اگر بتونیم زباله هامون رو خوب از هم جدا کنیم می تونیم تو کم کردن زباله ها کمک کنیم .خانم معلم گفت به این کار میگن :"بازیافت "

 من ازتون می خوام که زباله هایی مثل ظرف های پلاستیکی شیر و نوشابه و یا ظرف هایشیشه ای و کاغذها و زباله های دیگتون رو از هم جدا کنید . با این کار ما می تونیم به اونایی که زباله هامون رو می برن کمک کنیم و می تونیم از مقدار زباله های به دردنخورمون کم کنیم . من خودم تو خونمون این کار رو کردم و بابا و مامان هم با پیشنهادم موافقت کردن . با کمک اونا یه روز که رفتیم فروشگاه شهروند سه رنگ کیشه زباله خریدیم . مازباله های پلاستیکی رو تو کیسه های زرد می ریزیم . زباله های شیشه ای و کاغذی رو تو کیسه های صورتی و بقیه زباله هارو که نمیشه ازش استفاده کرد تو کیسه های تیره .تازه گاهی وقتها هم با پدرم سعی می کنیم با بعضی از زباله ها مثل ظرف های پلاستیکی کاردستی درست کنیم .  من کیسه های زرد و صورتی رو هفته ای یکبار به همراه پدرم میارم تو کوچه و به آرومی توی ظرف مخصوص زباله می زارم  . راستی چه کار خوبی کردن این ظرف های در دار رو برای جمع آوری زباله گذاشتن . سعی کنید خیلی آروم زباله تون رو توش بزارید و بعد درش رو آروم ببندید تا هم پشه ها اون جا جمع نشه و هم گربه ها نتونن کیسه های زباله رو پاره کنن و بوی بد پخش نشه . مطمئن باشید با این کار دوستای لباس نارجی پوشمون رو خوشحال می کنیم.

 

/ 1 نظر / 40 بازدید
hasty

nikta khanom soraty afarin bar shoma ba ein mataleb ziba va mohem keh minevisy.movafagh bashy.